2018.01.19 Łódź – Radogoszcz

Szanowni Przyjaciele !
Co roku mieszkańcy Łodzi upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu. Tuż przed zakończeniem okupacji niemieckiej w Łodzi hitlerowcy spalili żywcem 1500 osadzonych.
Miejsce to upamiętnia pomnik-mauzoleum, na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych – oddział Radogoszcz, które przechowuje pamiątki i materiały związane z historią II wojny światowej w Łodzi.
Uroczystość odbyła się , w dniu 19 stycznia 2018 roku , przy udziale kompanii honorowej Pierwszego Szwadronu Pierwszego Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej , przy pomniku mauzoleum na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu, ul. Zgierska 147.
Na zaproszenie Hanny Zdanowskiej – Prezydenta Miasta Łodzi oraz Tomasza Kacprzaka – Przewodniczącego Rady Miasta Łodzi – gospodarzy uroczystości ,udział wzięła delegacja Łódzkiego TS Bractwa Kurkowego w składzie braci Włodzimierza Tłokińskiego, Jarosława Wieczorka i Ignacego Ścibiorka.
Po wciągnięciu flagi , hymnie i przemówieniach gospodarzy oraz modlitwach duchownych różnych wyznań odbył się „Apel poległych”. Następnie zebrani złożyli wiązanki kwiatów. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych , służb mundurowych i instytucji oraz mieszkańców miasta.
Cześć Pamięci Pomordowanym !!!
Z pozdrowieniami
br.generał Ignacy Scibiorek
Starszy ŁTSBK


Zdjęcia – autor i Andrzej Janicki Urząd Miasta Łodzi.