Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/ltsbk/public_html/ltsbk.vipserv.org/ltsbk/wp-content/themes/fluida/includes/loop.php on line 270

2021.04.15 Z brackie szafy -Tarcze strzeleckie

COŚ Z BRACKIEJ SZAFY :
W tradycji europejskich bractw kurkowych zachowała się tradycja turniejów strzeleckich , w których głównym trofeum jest zdobyta okolicznościowa tarcza.
Zwyczaj ten pochodzi z czasów średniowiecznych , w których drewno było materiałem ogólnodostępnym , papier zaś był bardzo drogi i wykorzystywany do wyższych celów społecznych. Również w turniejach królewskich strzela się do drewnianych kurów ,
Tarcze mogą być rzeźbione lub też malowane.
Łódzkie TS Bractwo Kurkowe nagradza zwycięzców w obydwu typach tarcz , które są ozdabiane okolicznościowymi malunkami patriotycznymi , jubileuszowymi lub też fundatorskimi.
Do tarcz oddaje się jeden strzał i zwyciężą ten , który trafia najbliżej wskazanego celu. Mogą być wcześniej przeprowadzone eliminacje w sposób tradycyjny o ile w turnieju bierze udział większa ilość uczestników . Strzela się w pozycji stojącej , z wolnej ręki z karabinów sportowych lub też czarnoprochowych.
Na załączonych fotografiach tarcza ufundowana przez nasze bractwo w turnieju z okazji dnia patronalnego / 20 stycznia / św. Sebastiana – europejskiego patrona strzelców EGS-u.
Autorem tarczy jest p. Krzysztof Skałecki , u którego zamówiliśmy wcześniej kilkanaście prac . W roku 2020 tarczę wystrzelał przedstawiciel Bractwa Strzelców Kurkowych ” Lechity” w Otwocku.
W naszym brackim archiwum pozostają tylko zdjęcia , tarcze otrzymują zwycięzcy.
Łódzkie Bractwo Kurkowe jest wieloletnim gospodarzem turnieju o Tarczę św. Sebastiana i Puchar przechodni Prezesa Okręgu Centralnego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. W Okręgu Centralnym liczymy obecnie 13 bractw kurkowych .
Z uwagi na pandemię tegoroczny turniej musieliśmy z dnia 23 stycznia br. przenieś na termin późniejszy .
W kolejnych postach pokażę inne tarcze autorstwa p. Krzysztofa.
br. generał Ignacy Ścibiorek
Starszy ŁTSBK