2018.04.05 plenarne posiedzenie EGS

Panowie Bracia i Przyjaciele !

W dniach 5 – 7 kwietnia 2018 r. odbyło się w Żatecu / Czechy / , plenarne posiedzenie EGS – u połączone z inwestyturą Rycerstwa Świętego Sebastiana w Europie .
Na czele Prezydium jest Prezydent – Charles Louis książę de Merode / Belgia /, a Wiceprezydentem m.in. br. Andrzej Wegner / Polska – Tuchola /. Na czele Regionu V EGS stoi Sekretarz Paweł Przychodniak.
Uroczystości w dniu 6 kwietnia br. rozpoczęły się uroczystą mszą , której przewodniczył J.E. ks. bp Jan Baxana ,połączone z kolejną inwestyturą Rycerstwa Świętego Sebastiana V Komandorii , na czele której Komandorem jest br. Paweł Przychodnik. Komandoria ta obejmuje kraje – Polska, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Rosja, Ukraina.
W śród kandydatów przyjętych do Rycerstwa z Okręgu Centralnego był br. Dariusz Dolecki / Łódzkie Bractwo Kurkowe/ który otrzymał tytuł RYCERZA , oraz awansowany na kolejny stopień wtajemniczenia br. Michał Wieremiejczyk / Warszawskie Bractwo Kurkowe /. Serdeczne gratulacje ! Miałem przyjemność być przyjęty do wspólnoty rycerskiej w roku 2012.
Ponadto odbył się charytatywny turniej strzelecki – sebastianowy , V Komandorii z udziałem wszystkich obecnych uczestników.
Wieczorem zaś odbyła się uroczysta kolacja z muzyką i tańcami. Była też okazja do złożenia życzeń Charlesowi Louis de Merode z okazji jubileuszu 70 – lecia urodzin..
Ważnym wydarzeniem w dniu 7 bm . było Plenarne Posiedzenie EGS i Rycerstwa Świętego Sebastiana . Poprzedził je uroczysty przemarsz jej uczestników przez Stare Miasto , z udziałem orkiestry oraz zaproszonych gości. Wydano specjalne materiały oraz medal pamiątkowy.
Na zaproszenie władz EGS – u przybyło wielu znakomitych gości , z którymi miałem się okazję spotkać.
Był czas na gratulacje , modlitewną zadumę , wspomnienia i wspólną zabawę.
Z rycerskimi pozdrowieniami
Ignacy – Rycerz
Starszy ŁTSBK
===================================================================================================================
Prezes Adam Gołembowski i jego zastępca Zdzisław Grzelka oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr M. Mikosz uczestniczyli w uroczystości inwestytury nowych Rycerzy św. Sebastiana w Żatecu w Czechach.
W dniach 6-7 kwietnia roku w Żatecu koło Pragi w Czechach odbyło się zebranie plenum EGS. Przewodniczył prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Żatecu, ordynariusz diecezji litomierzyckiej ks. bp Jan Baxant odprawił mszę świętą koncelebrowaną, podczas której odbyła się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana. Wśród celebransów był ojciec Leon Pokorski (ofm), członek krakowskiego Bractwa Kurkowego. W grupie braci, którzy zostali włączeni do Rycerstwa Św. Sebastiana znajdowało się kilkunastu Polaków m.in. Marek Baranowski z Kórnika, Dariusz Dolecki z Łodzi, Krzysztof Kowalski z Tarnowa oraz Mirosław Malinowski i Marian Satała z Krakowa. Spośród Polaków dwaj bracia Tadeusz Żychlewicz z Pleszewa i Michał Wieremiejczyk z Warszawy zostali podniesieni do rangi komandorów.
Ceremonia przyjmowania do Rycerstwa jest bardzo uroczysta. Przyjęcie w szeregi Rycerstwa św. Sebastiana, ewentualnie awans lub też podniesienie do wyższej rangi odbywa się zawsze w ramach liturgii mszy świętej. W kościele w nawie głównej zajmują miejsce bracia kurkowi – rycerze św. Sebastiana w swoich strojach organizacyjnych. Kapituła Rycerstwa zajmuje miejsce w prezbiterium, również w prezbiterium zajmują miejsca kandydaci. Na koniec czytania Słowa Bożego bezpośrednio przed modlitwą powszechną odbywa się inwestytura. Główny celebrans, w Zatecu był to ks. bp. Jan Baxant, zaprasza najwyższych rangą reprezentantów Rycerstwa (z reguły jest to Wielki Mistrz oraz Przeor i Kanclerz) by dokonali ceremonii inwestytury. W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: Ja, przy wsparciu Boga w Trójcy Jedynego, Ojca, Syna i Ducha Świętego ślubuję uznać hasło Rycerstwa św. Sebastiana w Europie „Pro Deo. Pro Europae Christianae Unitate, Pro Vita” za myśl przewodnią naszego życia, że wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa.
Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode wygłosił następnie formułę: Jesteście teraz pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymujecie znaki waszej przynależności, które powinny być dla was wezwaniem do służby, a nie do próżności.
Po nabożeństwie nastąpiły gratulacje dla nowych rycerzy.
Wieczorem wszyscy pojechali na wspólną biesiadę do kompleksu hotelowego Lions w Nesuchyne. Tak się złożyło, że prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode obchodził w tym dniu 70. urodziny. Posypały się więc życzenia i drobne upominki. Na tę okoliczność przygotowani byli także reprezentanci Małopolski. Specjalny upominek miał prezes Bractwa Kurkowego w Tarnowie, gen. Andrzej Mróz, a także krakowski król kurkowy Piotr M. Mikosz „Europejczyk”.
Piotr M. Mikosz „Europejczyk” uhonorował statuetkami „Guz Oracewicza” prezydenta EGS księcia de Merode, wiceprezydenta EGS Josa Verbeetena i skarbnika EGS Louisa Litjensa, sekretarza generalnego Petera-Olafa Hoffmanna. Na ręce sekretarza generalnego przekazał też „Guza Oracewicza” dla Wielkiego Mistrza Karola von Habsburga.
W sobotę w zebraniu plenarnym EGS uczestniczyło poza ścisłym prezydium EGS ponad 120 delegatów i gości z wszystkich Regionów EGS. Region V, który tworzą: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina miał swoje przedstawicielstwo. W skład polskiej reprezentacji wchodzili m.in.: Andrzej Wegner – wiceprezydent EGS, Paweł Przychodniak – sekretarz Regiumu V EGS, członek Prezydium EGS, komandor V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana, Adam Gołembowski – członek Plenum EGS, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Mariusz Thomas – członek Plenum EGS, skarbnik V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana.


Więcej na stronkach :
http://www.e-g-s.eu/ – oficjalna strona EGS
http://bractwakurkowe.pl/bractwa-w-europie/zakon-rycerski-swietego-sebastiana
Więcej materiałów na fb :
https://www.facebook.com/OkregCentralny/?hc_ref=ARQjFXi7SeC3pw1R7XOz8BMLtn1wYbZdTJvQ07lDVJkGjVbiWapdPj3Gr8eD74wCZ38&fref=nf
video plenarne posiedzenie EGS – Żatecu / Czechy /