2016.10.31 – XXII kwesta ochrony cmentarzy

Szanowni Panowie Bracia !
Łódzkie TS Bractwo Kurkowe , na wniosek Towarzystwa Opieki nad Cmentarzem Starym w Łodzi , wzięło w dniu 31 października i 1 listopada 2016 r. udział w XXII kweście na rzecz ratowania zniszczonych zabytków . Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej należy do najważniejszych i najpiękniejszych nekropolii w Łodzi i kraju.
Po warszawskich Powązkach i krakowskich Rakowicach jest trzecią zaliczaną obecnie do najwartościowszych nekropolii w Polsce. Powstały w latach 1855 – 1858 obecnie na powierzchni 21 ha , składa się z trzech części : katolickiej / największej pw. św. Józefa / , ewangelickiej i prawosławnej / pw. św. Aleksandra Newskiego / . Trój wyznaniowy charakter cmentarza sprawia , że jest wyjątkowy nie tylko w skali naszego kraju ale także Europy. Pochowanych jest na nim ponad pół miliona osób. Organizację naszego udziału przejęła Rada Królewskie z braćmi Andrzejem Sylwestrzakiem i Edwardem Kulantym , a kwestorami zostali też bracia Andrzej Kałuża, Marek Kijański, Ryszard Jaworski, Włodzimierz Tłokiński i Starszy Bractwa.
Wyjątkową kwesturę miał br. Zbigniew Heliński , który w dniu 1 listopada br. zbierał datki wspólnie z prof. Zbigniewem Rau – Wojewodą Łódzkim. Jesteśmy pod wrażeniem życzliwości i ofiarności łodzian oraz zainteresowaniem ich naszym bractwem.
Z brackimi pozdrowieniami
br. generał Ignacy Ścibiorek
Starszy Bractwa ŁTSBK
PS.
– Kilka fotek na moim facebooku : https://www.facebook.com/ignacyscibiorek.ignacyscibiorek
– Natomiast będzie migawka telewizyjna dzisiaj w TVP 3 o godz.18.30 i 21.30 oraz TOYA o godz. 17.15 i 20.15 – zapraszam..
– Dziękuję Panom Braciom za udział w kweście – pozyskane środki finansowe i promocję naszego stowarzyszenia !
– Ukazało się m.in. obszerne wydawnictwo / + film / Andrzeja B. Czulda ” Za kurtyną pamięci. Trój wyznaniowy Cmentarz Stary w Łodzi „.
Zapraszam też : https://www.facebook.com/BractwoKurkoweLodz?ref=hl