2016.11.11 – Łódź – Narodowego Święta Niepodległości

Szanowni Panowie Bracia!
W dniu 11 listopada 2016 r. na zaproszenie Zbigniewa Rau – Wojewody Łódzkiego , delegacja Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego , wzięła udział w wojewódzkich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Rozpoczęły się one w Archikatedrze Łódzkiej uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. Mszę celebrował arcybiskup Marek Jędraszewski , który też w wygłoszonej homilii akcentował ważność odzyskania niepodległości i kontynuowania wartości patriotycznych.
We mszy uczestniczyła nasza delegacja z braćmi Markiem Kijąńskim, Edwardem Kulantym i Starszym Bractwa. Następna część uroczystości odbyły się przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Jana Pawła II. Rozpoczęła się ona wniesieniem „ognia wolności’ przez harcerzy ZHP i złożeniem zniczy przez gości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Następnie uroczystości obejmowały m.in. – zmianę warty – podniesienie flagi państwowej, – przemówienie Wojewody Łódzkiego – apel poległych i salwa honorowa – złożenie wieńców i kwiatów – defilada kompanii honorowych Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej oraz grup rekonstrukcyjnych.
Tradycyjnie uroczystościom tym towarzyszyły salwy z naszej brackiej armaty przy wciąganiu flagi państwowej i złożenie wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra dęta Kopalni Węgla w Bełchatowie. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści , władze rządowe i samorządowe , przedstawiciele instytucji i mieszkańcy województwa łódzkiego. Po defiladzie była okazja do rozmów z Wojewodą, Marszałkiem Województwa i Prezydentem Miasta Łodzi.
Uczestnicy zostali zaproszeni na Piknik Niepodległościowy w Manufakturze , gdzie mogli uczestniczyć w śpiewach i występach artystycznych oraz oglądać pokazy służb i grup rekonstrukcyjnych.
Zostały też tam wręczone puchary i dyplomy zwycięzcom w V Turnieju Służb Mundurowych w Strzelaniu o Puchar Wojewody Łódzkiego z okazji Święta Niepodległości.
Turniej został przeprowadzony w dniu 10 listopad br. na terenie naszej strzelnicy, którego gospodarzem było Łódzkie Bractwo Kurkowe.
Udział w nim wzięły wojewódzkie reprezentacja następujących formacji mundurowych :
Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Miejskiej, Izby Celnej, Inspekcji Transportu Samochodowego, Lasów Państwowych i Łódzkiego Bractwa Kurkowego.
W wyniku przeprowadzonych zawodów ustalono kolejność .
Klasyfikacja Indywidualna ;
– 1 miejsce – Dariusz Dolecki / ŁTSBK /
– 2 miejsce – Michał Klat / SOK /
– 3 miejsce – Andrzej Gąsecki / SOK /
– 4 miejsce – Dariusz Lewandowski / ŁTSBK
– 5 miejsce – Jarosław Fiuk / SM /
– 6 miejsce – Marcin Burdalski / SG /
Klasyfikacja Zespołowa :
– 1 miejsce – Łódzkie TS Bractwo Kurkowe
-2 miejsce – Straż Ochrony Kolei
-3 miejsce – Straż Graniczna
Wcześniej uczestnicy pikniku przywitali Marszałka Piłsudskiego, Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta Łodzi. Odśpiewany został Hymn , oddany bracki salut i odtańczony polonez. Sprzyjająca pogoda i gorąca grochówka nadawały tej części wesoły, piknikowy charakter. Z brackimi pozdrowieniami
br.generał Ignacy Ścibiorek
Starszy Bractwa ŁTSBK
P.S..
Dziękuję Braciom Dariuszowi Doleckiemu , Jerzemu Kąckiemu za trud organizacyjny , a naszej reprezentacji w składzie br.Dariusz Dolecki, br.Dariusz Lewandowski i br.Robert Gajewski składam serdeczne gratulacje z osiągniętych wyników. Wiwat Łódzkie Bractwo Kurkowe !